Osocze bogatopłytkowe

Zabieg osoczem bogatopłytkowym polega na biostymulacji skóry osoczem pozyskanym z własnej krwi, dlatego zyskał również nazwę „wampirzy lifting”. Wykonywany jest, podobnie jak mezoterapia, poprzez podskórne iniekcje, bądź wolumetrię, czyli wprowadzanie preparatu liniowo wzdłuż zmarszczek. Metoda podania preparatu zależy od decyzji lekarza oraz od potrzeb indywidualnych pacjenta. Lekarz przeprowadza dokładny wywiad, który ma potwierdzić brak przeciwwskazań do wykonania zabiegu oraz rozplanować w czasie całą kompletną terapię. Ponieważ krew pochodzi bezpośrednio od pacjenta po zabiegu nie ma ryzyka wystąpienia reakcji alergicznych. Przeprowadzenie zabiegu jest zatem całkowicie bezpieczne.

Wskazania

  • Skóra z oznakami starzenia
  • Skóra zmęczona, bez napięcia
  • Skóra wiotka, pozbawiona blasku
  • Nierównomierny koloryt
  • Zniwelowanie łysienia
  • Zabieg może być wykonywany u osób, które ukończyły 18 rok życia

Osocze bogatopłytkowe – przebieg zabiegu

W pierwszym etapie pobierana jest od pacjenta krew. Już niewielka jej ilość zapewnia skuteczność zabiegu. Pobrana krew trafia do specjalnej wirówki, gdzie dzięki zastosowaniu specjalnego żelu, erytrocyty i trombocyty są oddzielane. Do wydzielonego osocza dodawany jest czynnik aktywujący płytki krwi do produkcji cytokin, białek stymulujących komórki do ich wzrostu. Tak przygotowane osocze pacjenta podawane jest za pomocą iniekcji, dzięki czemu komórki własnego organizmu pobudzane są do regeneracji, a skóra staje się wyraźnie odmłodzona.

Efekt po zabiegu osoczem bogatopłytkowym

Po zabiegu skóra staje się odżywiona, dotleniona i wyraźnie bardziej elastyczna. Zabieg pobudza komórki skóry do produkcji kolagenu i elastyny. Powoduje widoczne spłycenie zmarszczek, a nawet ich zniwelowanie oraz wyrównanie kolorytu skóry. Efekt zabiegu utrzymuje się do pół roku.

Wykonanie zabiegu poprzedza konsultacja u lekarza, który zabieg będzie wykonywał. Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu, lekarz może zalecić odstawienie na kilka dni przed zabiegiem leków, które mają wpływ na krzepliwość krwi. W przypadku stosowania zabiegu na skórę głowy należy przed zabiegiem umyć włosy szamponem i nie stosować na nie żadnych preparatów do stylizacji. Przed zabiegiem ważne jest również właściwe nawodnienie organizmu.

Zabieg osoczem bogatopłytkowym trwa około godzinę. Zatem jest to stosunkowo szybki zabieg, a dyskomfort jest niwelowany m.in. przez zastosowanie kremów znieczulających przed iniekcją.

Zabieg z użyciem osocza pacjenta wzbogaconego o czynnik aktywny można stosować niemal przez cały rok. Oczywiście istotne znaczenie ma używanie kremów z filtrem UV o każdej porze roku.

Zabiegi należy odpowiednio rozplanować, jeśli po konsultacji lekarskiej okazało się, że jeden zabieg nie jest wystarczający. Ta kwestia ustalana jest indywidualnie, w zależności od stanu skóry, efektu pierwszego zabiegu i szybkości regeneracji skóry. Zazwyczaj zabiegi wykonuje się co 2-4 tygodnie i potrzeba około 4 zabiegów do uzyskania efektów pożądanych przez pacjenta i lekarza wykonującego zabieg.

Bezpośrednio po zabiegu należy unikać skupisk bakterii, bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami oraz nie dotykać nadmiernie skóry. Należy również unikać ekspozycji na słońce i używać kremów z filtrem UV. Przez pierwsze 3-5 dni po zabiegu należy także zrezygnować z basenu i sauny oraz nadmiernej aktywności fizycznej. Podrażnienia na skórze można niwelować poprzez używanie preparatów z aloesem, a w przypadku zasinień, także z arniką.

  • Choroby nowotworowe
  • Choroby hematologiczne (krwi)
  • Choroby autoimmunologiczne
  • Stan zapalny skóry
  • Opryszczka
  • Ciąża
  • Okres karmienia piersią
  • Przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi, takich jak aspiryna czy antykoagulanty