Laserowe usuwanie zmian skórnych

Różnego rodzaju zmiany skórne są zwykle dosyć dużym problemem natury estetycznej, mogą także powodować znaczny dyskomfort i negatywnie wpływać na własną samoocenę, pewność siebie, a w konsekwencji – samopoczucie. To jednak nie jedyny problem z nimi związany. Niektóre znamiona barwnikowe mogą w przyszłości przekształcić się w przyczynę wielu groźnych chorób, w tym chorobę nowotworową skóry. Groźne okazać się mogą nawet niewielkie znamiona, które narażone są na częste otarcia, intensywne działanie promieni słonecznych itp. Znamion pojawiąjących się na skórze nie należy ignorować, powinny one być kontrolowane i w razie konieczności – usuwane, na przykład przy pomocy specjalistycznego lasera.

Wskazania

  • Brodawki
  • Prosaki
  • Włókniaki
  • Kłykciny kończyste
  • Znamiona barwnikowe

Laserowe usuwanie brodawek, znamion, pieprzyków,  kłykcin

Laserowe usuwanie zmian skórnych wykonywane jest przy pomocy lasera frakcyjnego CO2.
Przed wykonaniem zabiegu miejsce, które ma zostać mu poddane zostaje zdezynfekowane, a następnie znieczulone. Następnym krokiem jest przyłożenie głowicy lasera, którego światło w efekcie zetknięcia ze skórą absorbowane jest przez wodę zawartą w tkankach. W rezultacie tego działania dochodzi do odparowania zmiany skórnej aż do poziomu zdrowej tkanki, a także wytworzenie strefy koagulacji. W miejscu zastosowania lasera powstaje strupek, który odpada samoistnie w ciągu 3-6 dni, w zależności od wielkości zmiany.

Po zabiegu zmiany skórne całkowicie znikają, nie pozostawiając blizn. W większości wypadków zabieg jest jednorazowy, jego powtórzenie może być jednak konieczne w przypadku większych zmian lub zmian rozsianych.

Może Cie zainteresować także: chirurgiczne usuwanie zmian skórnych

Przed zabiegiem usuwania zmian skórnych niezbędna jest konsultacja lekarska, na której oceniana jest zmiana, jej charakter i pochodzenie oraz zostają omówione wszystkie wątpliwości oraz przygotowania przed i po zabiegowe.

Skóra, która ma zostać poddana zabiegowi laserowemu nie powinna być opalona, dlatego na 14 dni przed planowanym terminem należy unikać narażania na nadmierne działanie promienie słonecznych. Na tydzień przed zabiegiem nie należy stosować preparatów z witaminami A, C i E, a także maści i kremów zawierających sterydy. Na 4 dni przed terminem zabiegu nie należy stosować leków takich jak: aspiryna, polopiryna, Acard, Polocard i inne zawierające kwas acetylosalicylowy oraz niesterydowych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych takich, jak: Ketonal, Ketoprofen, Ibuprom, Nurofen. Trzeba powstrzymać się od zażywania ziół takich jak nagietek czy dziurawiec. Przed zabiegiem należy poinformować lekarza o: wszystkich zażywanych lekach, tendencji do występowania opryszczki, skłonności do bliznowców, uczuleniu na leki znieczulające oraz cukrzycy.

Laserowe usuwanie znamion trwa zwykle ok 20-30 min.

 

Po zabiegu z wykorzystaniem lasera skóra może być zaczerwieniona, obrzęknięta oraz rozgrzana. Pojawić się może także uczucie pieczenia i ściągnięcia, które powinno minąć w czasie jednej doby od wykonania zabiegu. Obrzęk i zaczerwienienie powinny zniknąć do 3-6 dni, a w ich miejsce pojawić się mogą na powierzchni skóry małe strupki. Na tym etapie odsłania się nowa skóra, która przez kolejne tygodnie ulegać będzie nieustannej regeneracji. Gojenie rany po zabiegu trwa około tygodnia. Należy wówczas bezwzględnie unikać opalania, a przed wystawieniem skóry na działanie promieni słonecznych zastosować kremy z filtrem UV. Przez pierwsze 3 do 7 dni należy stosować kremy przyspieszające gojenie i regenerację.

Laserowe usuwanie znamion nie powinno być stosowane w przypadku zmian złośliwych oraz takich, w przypadku których istnieje podejrzenie wystąpienia zmiany o podłożu nowotworowym. W powyższych przypadkach zalecane jest chirurgiczne usunięcie zmiany skórnej, a następnie poddanie jej badaniu histopatologicznemu.

Przeciwskazaniem do laserowego usuwania zmian skórnych są:

  • choroba nowotworowa,
  • ciąża,
  • leki rozrzedzające krew,
  • aktywna opryszczka,
  • otwarta rana na skórze w obszarze objętym zabiegiem,
  • skłonność do tworzenia bliznowców,
  • leczenie aktywnego trądziku Isotretinoiną (do 6 miesięcy od zakończenia terapii),
  • Roaccutane i innych retinoidów, stosowanie ziół takich jak dziurawiec i nagietek.