Dermatoskopia

Dermatoskopia to badanie wykonywane przez lekarza przy użyciu dermatoskopu. Urządzenie wielokrotnie powiększa zmianę i pozwala lekarzowi ocenić jej charakter. Dzięki poddaniu się badaniu można dowiedzieć się czy zmiana na skórze ma podłoże łagodne czy też nie. Lekarz może skierować pacjenta na dalszą diagnostykę, lub zaproponować obserwację zmiany w określonym czasie.

Wskazania

  • Nagłe pojawienie się znamion i pieprzyków
  • Znamiona i pieprzyki, które szybko rosną, krwawią, łuszczą się, lub swędzą
  • Profilaktycznie w przypadku zdiagnozowania w bliskiej rodzinie raka skóry
  • Profilaktycznie dla osób z bardzo jasną karnacją, które łatwo ulegają poparzeniom słonecznym
  • Zmiany, które mają niejednolity kolor i nieregularne krawędzie
  • Profilaktycznie dla osób, które w przeszłości uległy poparzeniu słonecznemu
sprawdź cennik

Dermatoskopia – przebieg badania

Badanie rozpoczyna się przeprowadzeniem wywiadu lekarskiego. Podstawowe pytania to: kiedy zmiana się pojawiła, czy zmieniła swój rozmiar, czy wcześniej posiadała inny kształt wielkość, czy miała inną barwę. Dodatkowe pytania jakie może zadać lekarz dotyczą sączenia się zmiany, czy jej łuszczenia, a także chorób nowotworowych w rodzinie. Mając taką wiedzę lekarz może właściwie ocenić zmianę skórną. Lekarz ogląda zmianę dermatoskopem, który jest niewielkim urządzeniem wyposażonym w szkło powiększające. Dzięki niemu możliwa jest dokładna ocenia zmiany, a badanie jest zupełnie bezbolesne.

Do dermatoskopii nie trzeba w żaden szczególny sposób się przygotowywać. Należy jedynie znać odpowiedź na pytania, jakie może postawić nam lekarz dotyczące momentu pojawienia się znamienia czy pieprzyka, a także tempa jego wzrostu bądź zmiany zabarwienia i innych związanych ze zmianą dolegliwości. Trzeba również znać historię chorób nowotworowych w najbliżej rodzinie, przede wszystkim występowania nowotworów skóry

Badanie dermatoskopem trwa kilkanaście minut, pacjent otrzymuje wynik bezpośrednio po badaniu.

Badanie zaleca się przed sezonem letnim i/lub po nim, w celu zachowań profilaktycznych ale także uzyskania informacji odnośnie stosowania fotoprotekcji. W każdej innej sytuacji pora roku nie ma wpływu na czas wykonania badania.

  • Na badanie należy się zgłosić zawsze wtedy gdy pojawi się jakaś zmiana lub dotychczasowa zaczęła wzbudzać nasz niepokój.
  • Osoby z obciążeniem rodzinnym chorobami nowotworowymi skóry powinny cyklicznie kontrolować stan skóry.
  • jeśli lekarz zalecił konieczność kontrolowania zmiany

Jeśli zmiana jest podejrzana konieczna może być dalsza diagnostyka. Gdy zostanie zakwalifikowana jako zmiana nowotworowa lekarz określi dalszy sposób postępowania. Jeżeli żadne niepokojące zmiany nie zostaną stwierdzone podczas badania, to najczęściej lekarz zaleci jedynie obserwacje, a przede wszystkim nie opalanie tych miejsc oraz używanie kremów z filtrem UV o faktorze 50+ i unikanie ekspozycji na słońce.

Nie istnieją żadne przeciwskazania do wykonania badania. Można je wykonać w ciąży i  w czasie karmienia piersią.