Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych
Zmiany, jakie mogą występować na ludzkiej skórze są różne, podobnie jak różne mogą być metody ich usuwania. Wszelkiego rodzaju kurzajki, brodawki, przebarwienia, znamiona czy włókniaki są przede wszystkim problemem natury estetycznej, który może nie tylko wpływać na wygląd człowieka, ale także jego samopoczucie i pewność siebie. To jednak nie wszystko, ponieważ mogą być także początkiem poważnych schorzeń, w tym także nowotworu skóry. Nie należy więc ich lekceważyć. Do najbardziej optymalnych rozwiązań walki ze zmianami skórnymi należy ich chirurgiczne usunięcie. Dzięki temu zabiegowi możliwe jest nie tylko poprawienie wyglądu poprzez usunięcie szpecącego znamienia, ale także poddanie wyciętej tkanki badaniu histopatologicznemu. Może Cię zainteresować również: laserowe usuwanie zmian skórnych
Wskazania
- Brodawki, znamiona, guzy
- Kaszaki, nagniotki, włókniaki, tłuszczaki, brodawki, modzele
- Znamiona barwnikowe, zwłaszcza nietypowe
- Znamiona barwnikowe narażone na silne działanie słoneczne
- Zmiany atypowe, czyli wypukłe, różnokolorowe i nieregularne
- Łagodne oraz złośliwe zmiany nowotworowe
Dzięki chirurgii usuwane są zmiany skórne o różnej wielkości, znajdujące się w obrębie tułowia, twarzy, głowy i tkanek miękkich innych powłok ciała. Usuwane są także zmiany noszące cechy niepokoju onkologicznego, które poddawane są dalszej diagnostyce.
Wyróżnić można następujące zabiegi:
-
Usuwanie brodawek
Możliwe jest chirurgiczne usuwanie brodawek wirusowych zwykłych, podeszwowych, płaskich i łojotokowych, zarówno pojedynczych, jak i mnogich.
-
Usuwanie znamion
Do usunięcia kwalifikuje się zmiany naczyniowe takie jak: naczyniak krwionośny czy ziarniniak naczyniowy, zmiany barwnikowe naskórkowe oraz zmiany barwnikowe komórkowe.
-
Usuwanie tłuszczaków, włókniaków
Wykonuje się zabiegi usuwania tłuszczaków, czyli pojedynczych bądź mnogich guzów tkanki łącznej oraz guzów skóry, takich jak włókniaki czy włókniaki tkanki miękkiej.